Hallottatok már Sajthida városáról? Ismeritek Alantvilág lakóit? A káposztafejeket, a nyúlasszonyokat, az ügetőborzokat? Neem? A doboztrollokat sem???
Nahát, akkor éppen itt az ideje, hogy megismerjétek őket!
Tartsatok velünk október 6-12-ig Alan Snow Gatyára fel! című gyermekkönyvének blogturnéján, és megismerhetitek a doboztrollok kalandos életét, Sajthida különös lakóit, érdekességeket tudhattok meg a könyvből készült filmről és persze részt vehettek velünk egy nagyszerű sajtvadászaton! Aki ügyes vadásznak bizonyul, megnyerheti a Kolibri Kiadó által felajánlott könyvpéldányok egyikét!
Alan Snow: Gatyára fel! - Doboztrollok 1.
Oldalak száma: 208 oldal
Borító: keménytáblás
ISBN: 9786155450310
Fordította: Pék Zoltán
Megjelenés: 2014. október 8.
Fülszöveg:
Mikor Sajthidán Arthurt sarokba szorítja a gaz Suvasz, a fiúnak egy pillanat alatt minden reménye odavész, hogy visszajusson föld alatti otthonába. Ám segítségére siet egy nyugdíjas ügyvéd, egy félénk káposztafej és néhány izgága doboztroll. Segítség! Szörnyek!!!
A könyvről:
Egyszer régen azt hallottam, a franciák úgy tartják, igazi fantáziája csupán annak van, aki képes meglátni a valóságot. Aki nem csupán kitalál valami újat, hanem azt a valóság elemeiből alkotja meg, megteremti, életet ad neki. Ettől válik az igazán csodálatossá és hihetetlenné, valami maradandó, igaz valósággá.
Azt hiszem, keveseknek adatott meg ez a képesség...
Ám kétség sem fér hozzá: Alan Snow közéjük tartozik!
Az általa teremtett Sajthida városa igen furcsa szerzeteknek ad otthont. Lakói többnyire emberek - ám többségük igen felszínes és képmutató -, ám a város csatornáiban és föld alatti alagútjaiban egészen különleges teremtmények élnek: kertészkedéssel foglalkozó káposztafejek, vad ügetőborzok, valamint a kedves és szorgos doboztrollok. No és Arthur a nagypapájával, aki az emberek gonoszsága miatt bújt el a föld alatt.
Egy éjjel, miután Arthur élelemért indul a felszíni világba, valami megváltozik. A városban mozgolódik egy kisebb csoport, valami készül.. Arthur szárnyait ellopják, a vacsoráját elveszíti, ráadásul lezárta valaki valamennyi levezető utat a csatornába. S e felfordulás közepén Arthur különös barátokra lel, akikkel kalandok egész sora kezdődik...
Alan Snow-ra egy picit úgy tekintek, mint egy csodálatos varázslóra... Nemcsak kitalált egy várost, egy társadalmat és néhány fura lényt, hanem életet csepegtetett beléjük, elevenné varázsolta őket. Olvasás közben úgy érezzük: az általa teremtett lények nem csupán képzeletének tüneményei, hiszen szinte felpattannak a könyv lapjairól és mellénk telepednek, velünk együtt hallgatják a történetet, velünk együtt meresztgetik a szemüket a könyv fekete-fehér illusztrációira. Valóban élnek!

Mindez egy apró részletességgel kidolgozott, enyhén steampunk környezetbe ágyazva, teleszőve találmányokkal, feltalálókkal, gépezetekkel, és egy zsúfolásig telt várossal...
A cselekmény maga egy lassabb lendületű, ám annál informatívabb történet, aminek elsődleges célja az első kötetben, hogy megismerjük a karaktereket, a világot, egyáltalán azt a környezetet, amelybe hirtelen belecsöppentünk. A jelenetek érdekesek, a párbeszédek humorosak, okosak, ám elsősorban a megdöbbentő helyszíneké, karaktereké és fordulatoké itt a főszerep.
Olyan bámulatosan eredeti ötletekkel találkozhatunk itt, mint a kalózpatkányok mosodahajója, ahol varjak teregetik ki a vizes ruhákat az árbocra, és nagyszerű demokráciában élnek egymással. De megemlíthetném Piteházi úr messze földön híres disznóhúsos-zsályás pitéjét és epertortáját is!
A könyvet kísérő illusztrációk a szerző saját munkái, melyek feliratozása, és megfelelő helyen történő megjelentetése teljessé, okosan szerkesztetté teszik a könyv egészét.
Nyelvezete újszerű, ám könnyen olvasható, ráadásul nagyszerű fordítói munka teszi teljessé, amely nemcsak lefordítja, de szinte újjáírja Snow remekül megalkotott szlengjét és elméjének szójátékait. A magyarra áttett új szavak ezáltal olyan jelentést kapnak, amely kiemeli, s egyszersmind újjá alkotja azokat, s válik a történet még humorosabbá és érthetőbbé. Dehát ezt már megszokhattuk Pék Zoltántól...
A Doboztrollok trilógia első kötete az egyik legeredetibb, legfantáziadúsabb és legbritebb humorú gyermektörténet, ráadásul a hamarosan moziba kerülő animáció miatt igen aktuális is! Az őszi borús napokra garantált szórakozást nyújt kicsiknek és nagyoknak egyaránt!
Karakterek:
Alan Snow karaktereinek eredetiségéről már több ízben említést tettem. Ám nem említettem azt a fontos tényt, hogy ezek a különös, szürrealisztikus lények mennyire kedvesek, ártatlanok és szeretnivalók!
A doboztrollok vigyorgó naivsága és jóhiszeműsége megható, a káposztafejek felelősségteljes szenvedélye megmosolyogtató.

Majszoltay úr kedvessége és emberségessége végtelenül szimpatikussá teszi őt a szemünkben, szinte szülőatyja ő mind Arthurnak, mind a kis lényeknek. Optimista hozzáállása, segítőkészsége és udvariassága azt az igazi felnőtt magatartást testesíti meg, amelyet minden gyermeknek maga előtt kellene látnia példaként.
Természetesen nem maradhat el a gonosz karakterek megjelenítése sem egy gyermekkönyvben. Ennek legfőbb képviselője a Gatyára fel! kötetben az igen beszédes nevű Suvasz úr. Túl sokat ugyan egyelőre nem látjuk őt, ám jelenléte mindvégig érződik, s nem kétséges, hogy a következő kötetekben milyen szerepet tölt majd be a történet folyamán!
Borító:
A szerző kiadójának, illetve külföldi kiadóinak dicsérete, hogy valamennyien az eredeti illusztrációk egy-egy képét felhasználva - esetleg színesítve - alkották meg a szebbnél-szebb, kicsit ódonnak ható, kicsi steampunk borítókat. A tipográfia ezt kiegészítve, sőt ehhez idomulva alkot az illusztrációkkal teljes képet, valóban szinte válogatni sem lehetne belőlük!
Miután a film megjelent, nagy valószínűség szerint ezt felváltják - vagy kiegészítik - a filmes borítójú kiadások - én mindenesetre maradnék az eredetinél, annak ellenére, hogy a filmes animáció is nagyszerűre sikeredett! De azért mégiscsak az Alan Snow az igazi!
Doboztrollok - A film - érdekességek
Október 16-án a magyar mozik is bemutatják az Alan Snow könyvéből készült animációs filmet, melynek készítéséről egészen érdekes információkat hoztak napvilágra.
A Doboztrollok (Boxtrolls) az oregoni székhelyű LAIKA stúdió harmadik nagyjátékfilmje ( ők készítették a Coraline-t és a ParaNorman-t is).
A 3D-ben forgatott produkció újabb előrelépést jelent a LAIKA forradalmi filmkészítési technológiában: a hibrid filmben a kézzel előállított szereplőket, kellékeket és díszleteket kézi stoptrükk (stop motion) animációval mozgatják, bár kétségtelen, hogy számítógépes animációt is használnak.
A Doboztrollok számokban
- Egy animátor egy hét alatt általában 3,7 másodpercnyi hasznos filmanyagot készített, ami nem egészen 90 képkocka.
- A film elkészítéséhez 56 kamerát és 892 lámpát használtak, amelyek közül 68 fluoreszkáló fényvető volt.
- 190 bábut készítettek a film számára.
- 79 díszletet építettek, miközben a filmben 26 önálló helyszín van; a munkában 13 modellkészítő, 12 ács, 9 díszletfestő, 8 berendező és 4 növénykészítő művész vett részt.
- 200 jelmez készült a film számára.
- 14 különböző anyagból van Lord Camen-Bert kalapja.
- A báljelenetben 150 sajthidai szerepel, részben bábuk, részben számítógéppel generált figurák.
- Több mint 53 ezer arcrészlet készült 3D-s nyomtatóval, ebből 15 ezer Tojásé volt.
- Tojásnak több mint 1,4 millió potenciális arckifejezése volt.
- Tojás pulóvereihez 213 méter fonalat használtak fel, amit kézzel festettek különböző színűre.
- Suvasznak 1,18 millió potenciális arckifejezése volt, Winnie-nek pedig több mint 600 ezer potenciális arckifejezése volt.
- 185 felvételen szerepelnek számítógéppel generált emberek.
- 131 felvételen szerepelnek számítógéppel generált doboztrollok.
- A Mechafúró körülbelül másfél méter magas volt, 30 kilót nyomott, és 600 darab fém-, műanyag meg acélalkatrészből állt; az 5 darab teljesen kivitelezett Mechafúró (az összesen nyolcból) a legnagyobb működő szerkezet, amelyet stoptrükk-animációs filmben használtak.
- A Mechafúró kemencéjének lángjait egy iPad szolgáltatta, amelynek képernyőjén végtelenített videó futott.
- Több mint 20 ezer kelléket készítettek kézzel a filmhez.
- 55 különböző formájú sajtot állítottak elő a film számára.
- A növényművészek 24 fajta növényt alkottak meg.
- A film legkisebb kellékei a tű és a cérna voltak.
- Az összes karakter arca a LAIKA arcraktárába került, ahol több mint 1300 dobozban csaknem 53 ezer arcot tárolna
(forrás)
Lássuk hát, a végeredményt, vagyis egyelőre annak egy piciny részletét! A film előzetese:
Nyereményjáték
Sajthida városában rég bezárt már a Sajtpalota, és hosszú évek óta betiltották a sajtvadászatot is. Hébe-hóba azonban előfordul, hogy illegális sajtvadászoktól hangos az erdő, akik kegyetlenül lecsapnak szegény sajtokra...
Mi egy ennél sokkal békésebb és minden tekintetben legális sajtvadászatra hívunk titeket! Kapjátok el a legfinomabb sajtokat a sajtvadászat során, és írjátok be a rafflecopter doboz megfelelő kérdéséhez, hogy melyik blogon melyik sajtot sikerült fülön csípni.
/A szókereső sajtvadászat a hagyományos szókeresés szabályait követi, tehát az értelmes szavakat - ezúttal a sajtok nevét - kereshetitek a szókeresőkben föntről lefelé, lentről felfelé, balról jobbra, jobbról balra és átlósan is!/
Aki minden sajtot megtalált, megnyerheti a Kolibri Kiadó által felajánlott könyvpéldányok egyikét!
Figyelem! A kiadó csak magyarországi címre postáz! Amennyiben a nyertes 72 órán belül nem válaszol a sorsolás után kiküldött értesítő emailre, úgy új nyertest sorsolunk!
EXTRA NYEREMÉNY!!!
Azok között, akik a 2. számú rafflecopter dobozban leírják, hogy miért szeretnék elolvasni a könyvet/megnézni a filmet, vagyis, hogy miért kíváncsiak rá, egy db családi mozijegyet sorsolunk ki (4 fő részére) az október 12-én, vasárnap 10 órakor a Mammut moziban megrendezett premier előtti vetítésre! Kérjük, a nyereményjátékra kizárólag azok jelentkezzenek, akik ebben az időpontban el tudnak menni a vetítésre és 24 órán belül válaszolni tudnak a nyertesnek kiküldött értesítő e-mailre!
A játék határideje: október 8. éjfél! Sorsolás október 9-én!!!
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése